Lekka księżniczka i inne baśnie

George MacDonald to autor nie łatwy, zwłaszcza dla młodego czytelnika, niemniej jego dzieła zachwycają od lat, mało tego stały się inspiracją dla takich pisarzy jak J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis, L. Caroll czy M. Twain. Sam pisarz, tworzący w epoce wiktoriańskiej XIX wieku mawiał, że „tworzy nie dla dzieci, ale dla tych, którzy dziećmi pozostali, czy mają lat pięć, pięćdziesiąt czy siedemdziesiąt pięć”. Polecana książka LEKKA KSIĘŻNICZKA I INNE BAŚNIE, wydawnictwa W drodze to zbiór trzech przepięknych baśni, o ponadczasowych wartościach, skierowanych zarówno do dzieci, młodzieży, jaki i dorosłych. Autor, zabierając nas do świata niczym nieograniczonej wyobraźni, przypominaa każdemu z nas, że moralność jest tym, o czym nigdy nie można zapominać, że to jedyna ostoja wartościowego życia. Dodatkowo humor jaki pojawia się w baśniach uczy czytelnika dystansu do swojej osoby i pokazuje, że nie warto wszystkiego traktować zbyt poważnie. Poprzez refleksję o naturze człowieka, autor zmusza każdego z nas do spojrzenia na siebie z innej perspektywy.

            Lekka księżniczka to baśń o zaczarowanej księżniczce, niemogącej dotknąć podłogi, która dopiero w chwili poznania prawdziwej miłości będzie mogła dosłownie i w przenośni postawić stopy na ziemi. Złoty klucz opowiada o dzieciach poszukujących zamka, do którego pasowałby posiadany przez nie tytułowy klucz. Jest to piętka opowieść o trudnej drodze poszukiwania prawdziwych wartości w życiu, tego, co nadaje mu sens. Trzecia baśń Serce olbrzyma opowiada losy dwójki rodzeństwa Tyciej Psotki i Ryżego Boba, pragnących odnaleźć ukryte serce złego olbrzyma, aby w ten sposób zmienić jego okrutną naturę i ocalić dzieci, które zamierzał pożreć.

            Baśnie napisane są pięknym ale prostym, zrozumiałym językiem, pełnym humoru, a niekiedy ironii, pobudzającym wyobraźnię czytelnika. Dodatkowo piękne lecz nieliczne ilustracje, świetnie dopasowane do treści, jak również zaskakujące myśli autora, komentarze czynią z bajek pozycję niezwykle wartościową. Przyznam, że czytając książeczkę dzieciom z zachwytem podziwiałam sposób w jaki G. MacDonald wykorzystał znane motywy do stworzenia czegoś zupełnie nowego, oryginalnego i niepowtarzalnego.

 

 

14 marca 2018
EduFarma Magdalena Tułecka
 
Sitaniec 254
22-400 Zamość
 
kontakt@edufarma.eu
 
 
 
 

Regulamin i Polityka Prywatności